Valerjan Romanowski

Valerjan Romanovski – Polak z urodzony na Litwie, kolarz amator, wielokrotny rekordzista Guinnessa w indywidualnej jeździe długodystansowej na rowerze. Ambasador fundacji DKMS.

Trening fizyczny, mentalny i motywacja to jego podstawowa dewiza. Od lat eksperymentując na sobie interesuje się człowiekiem jako materiałem z którym warto pracować i harmonijnie udoskonalać. Na swoim koncie posiada najdłuższe dystanse przejechane w czasie 12, 24 i 48 godzin zarówno w warunkach letnich, na biegunie zimna w Jakucji. W temperaturze odczuwalnej poniżej 60 stopni Celsjusza, pod okiem naukowców w specjalnej komorze termoklimatycznej, trenował przez 100 godzin.

Wraz z zespołem zajmuje się zagadnieniami zdrowego trybu życia, w szczególności metodami regeneracji poprzez właściwą suplementację i wibroterapię, nie tylko jako odpowiedź na wysiłek sportowy ale również patrząc pod kątem zagrożeń cywilizacyjnych jakimi są stres, otyłość i obniżenie odporności organizmu.

Na stałe współpracuje z fachowcami z różnych dziedzin:

 • Wawrzyńcem Kucem – kierownik zespołu, podróżnik, architekt
 • Łukaszem Totą – fizjologiem sportowym (Zakład Fizjologii i Biochemii, Instytut Nauk Biomedycznych AWF w Krakowie)
 • Arkiem Kogutem – pierwszym w Polsce licencjonowanym trenerem kolarstwa UCI
 • Pawłem Grochowalskim – dietetykiem z zakresu sportu

Zebraniu odpowiednich danych naukowych ma służyć jeden z ostatnich projektów pn. „Oswajamy Mróz”, stworzony dla zbadania pod okiem naukowców ludzkich możliwości i zdefiniowaniu jak największej ilości zagrożeń płynących z długotrwałej ekspozycji człowieka na niskie temperatury w jeździe na rowerze, realizowany m. in. pod patronatem Politechniki Krakowskiej i Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Więcej: http://oswajamy-mroz.pl,
https://www.facebook.com/AmazingChallenge,
http://valerjanromanovski.pl

Zobacz również

 • Posiedzenie Narodowej Rady Ekologicznej

  2018-05-09 | 21:26

  18 maja odbędzie się posiedzenie Narodowej Rady Ekologicznej, która dokonana wyboru Laureatów edycji. W przypadku braku zgodności dodatkowe posiedzenie jest wyznaczone na 21.05.

  Więcej
 • Ekologiczne samochody przyszłością Małopolski

  2018-04-19 | 14:37

  Wczoraj w Krakowie można było zobaczyć i przetestować elektryczne samochody, skutery, rowery, trójkołowce podczas specjalnego pokazu EKOZAKOPANE 2018 z udziałem marszałka województwa małopolskiego i vice-burmistrza Zakopanego.

  Więcej
 • Ekologiczne samochody przyszłością Małopolski - zapowiedź

  2018-04-18 | 08:00

  Dziś tj. w środę 18 kwietnia 2018 roku o godz. 11.00 na parkingu przy teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie odbędzie się briefing prasowy - Ekologiczne samochody przyszłością Małopolski.

  Więcej